Yerel

anasayfa Yerel Telefonuna gelen mesaj ile 30 bin TL dolandırıldı

Telefonuna gelen mesaj ile 30 bin TL dolandırıldı

04 Ocak 2019, Cuma 13:49 / Son Güncelleme : 04 Ocak 2019, Cuma 13:49
Telefonuna gelen mesaj ile 30 bin TL dolandırıldı
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Diyarbakır'da, telefonuna “Banka şimdiye kadar sizden almış olduğu 528 TL dosya masrafını iade etmektedir, iadeniz için giriş yapın” mesajı gelince linke tıklayarak açılan sayfaya bilgilerini giren vatandaş, 30 bin TL dolandırıldı.

Bağlar ilçesinde çiğköftecilik yaparak ailesini geçindiren 2 çocuk babası Musa Ayşin (26) telefonuna 7 ay önce gelen mesajla dolandırıldı. Mesajda yer alan “Banka şimdiye kadar sizden almış olduğu 528 TL dosya masrafını iade etmektedir, iadeniz için giriş yapın” ifadeleri üzerine linke tıklayan Ayşin, siteye bilgilerini girdi. Çalıştığı bankanın internet sitesi sandığı siteye müşteri bilgilerini ve şifresini yazdı. Sayfa kapandıktan sonra tekrar sayfayı kapanmaya çalışan Ayşin, başarılı olamadı. Bununla birlikte çalıştığı bankanın mobil uygulamasına girdi. Yıllardır biriktirdiği 30 bin TL'nin hesabında olmadığını fark eden Ayşin, dolandırıldığını anladı. Bunun üzerine suç duyurusunda bulundu.

Ayşin, Mayıs 2018'de kendisine mesaj geldiğini anlatarak, “Linke tıkladım, karşıma kullandığım bankanın logosunun aynısı geldi. İşin içinde dolandırıcılık olacağını anlamadım, müşteri numaramı ve şifremi girdim. Daha sonradan sayfaya giriş yapamadım, tekrar denedim olmadı ben de sayfaları kapatarak, bankanın kendi mobil uygulamasından giriş yaptım. Hesabıma girdiğimde 30 bin TL para vardı 2 dakika içerisinde sıfırlandı. 30 bin TL 5 yıllık alın terim, çocuklarımın geleceği için birikimimdi. Olay günü Bağlar 5 Nisan Karakolu'na gittim ve ihbarda bulundum. Ertesi gün Diyarbakır Siber Suçlara yönlendirdiler, ifademi verdim son olarak da savcılığa gittim suç duyurusunda bulundum. Olay olduğu an bankayı da aramıştım tüm hesaplarımı bloke edin diye, hesaplar bloke edildi ama 7 aydır banka olumlu bir dönüş yapmadı, inceleme aşamasında olduklarını söylüyorlar. Çocuklarımın geleceğini geri istiyorum” dedi.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor