Yerel

anasayfa Yerel 3 milyona yakın solucan yetiştirdi

3 milyona yakın solucan yetiştirdi

07 Ocak 2019, Pazartesi 12:28 / Son Güncelleme : 07 Ocak 2019, Pazartesi 12:28
3 milyona yakın solucan yetiştirdi
facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz

Amasya'da bir köyde yaşayan genç kadın, 5 kiloluk organik solucan gübresi aldıktan sonra solucan üretimine geçti. Bir yıl öncesinde 200 bin solucan alan kadının 3 milyona yakın solucana sahip oldu.

Büyük Kızılca köyünde yaşayan Hicran İzkek, toprak için yararlı olduğunu öğrenince 200 bin solucan aldı. Solucanları ailesine ait ahırda özel ortamda yetiştirmeye başlayan İkzek, "Topraklarımıza faydalı olacağını düşündük. 200 bin solucan ile başladım. Şu an 3 milyona yakın solucanım var” dedi.

Asidi alınmış hayvan gübresi, çay posası, yumurta kabuğu ile meyve ve sebze atıklarıyla besledikleri solucanlar sayesinde yıllardır kimyasal gübre kullandıkları arazilerinin verime kavuşacağına inanan İkzek, "Yaklaşık 8 ton gübre çıkacak. 3 tonunu kendi arazilerimizde kullanacağız. Denemek için komşularımıza da vereceğiz. Onlarda aradaki farkı görsünler” diye konuştu.

Aynı zamanda Amasya İl Özel İdaresinde görev yapan İkzek, yöredeki diğer çiftçilerin de yetiştirmesi için solucanlardan 1 milyonunu satmayı planlıyor.

 

facebook paylaş twitter paylaş yorum yaz
İlgili Haberler
İLGİNİ ÇEKEBİLİR
1 2 3 4 5
YORUMLAR
ziyaretçi
yükleniyor